MODA DÜNYASINDA NELER OLUYOR? TREND 2012


Moda dünyasında değişimler hızla ilerlerken 2012 moda dünyasında bizleri neler bekliyor?

İlkbahar/Yaz ve Sonbahar/Kış sezonunda… 2012 nin modasında, hangi renkler ve kumaşlar bizleri daha çok ilgilendirecektir?

Burada her hangi bir modacının ya da moda evinin ismini vermek ya da övmek gibi bir düşüncem olmadığı için, konuyu genel olarak yazmayı yeğliyorum.

Eskilerde moda denince akla gelen ilk adres Paris olurdu. Şimdilerde artık dünyanın bir çok ülke ve şehirlerinde moda haftaları düzenlenmektedir. Bunların başında Mailand, Lizbon, Berlin, Düsseldorf, New York, İstanbul gibi daha bir çok şehirlerde gelecekte; hangi renk ve disayn, kimler ve hangi moda evleri tarafından sunulacağını görebilmek mümkün olmaktadır.

Moda denince fikirler de en az renkler kadar değişik olmasıda çok doğaldır. Biz…normal tüketici olarak sunulan modayı tam olarak takip etmek imkanına sahipmiyiz? Bu soruyu tabii ki herkes kendisi daha güzel cevaplandırabilir.

Kimileri kültürel olarak inancından, kimi pahalı olduğundan, bir öteki fiziksel ölçülerinin uyumlu olmadığından ötürü ve  daha bir çok sebepler bulmak mümkündür.

Podyumlarda yürüyüşe çikarılan mankenler artık 38 bedenden aşağı numara giymeyecekler. Bu düzenlemeyi en azından İspanya uygulamaktadır ve bu düzenleme ile mankenlerin sağlığını koruma altına almıştır. Daha önceleri, mankenlerini podyuma gönderen modacılar 34-36 bedenden yukarı olan mankenlere iş vermiyordu. Bence bu çok gülünç ve halktan kopma idi. Çünkü bizim her birimiz bir manken ölçüsüne sahip değiliz ki.

Peki… bu açılış bilgilendirmesinden sonra,  bilmek istediğimiz esas konuya dönelim.

2012 de bizi bekleyen modanın geometrik olacağı bir çok tanınmış modacılar tarafından uygulanacağı görülmektedir. Uluslar arası moda uzmanları bu fikirde birlik içerisindeler.

Ya renkler…onlar hangi istikamete bakıyorlar?

Bu yıl ki renklerde daha bir çok renklerin yanında, ağırlıklı olarak; kırmızı, mavi ve siyah beyaz özelliklerini koruyacaklardır.

Kumaşlara gelince; daha çok uçuşan transparen kumaşlar tüm kolleksiyonlarda görülmektedir. Organık dokuların yanında canlı desenler ağırlığını korumaya devam ederken…tüylü dokumalar revaç bulacaklardır.

Farklı etek boylarından oluşacak olan bu yıl ki moda, tüketiciye alışılmadık bir seçme özgürlüğü bırakmaktadır.

Aksesuar olarak;  kemerler, büyük yüzük ve küpeler önceliğini koruyacaklara benziyor.

Bazı tasarımcılar kolleksiyonlarında  kadınsılığı öne çikarırken, karmaşık tonları ve kelebek bezeli elbiselerle sıra dışı olduklarının altını çizmeye çalışmaktadırlar.

Hepinize renkli bir yaşam diliyorum!

Mehmet Sungur

09.01.2012

Hakkında Mehmet Sungur
Yaşlılarımız geçmişimiz, Çocuklarımız geleceğimizdir. Her ikisini de ihmal eylemek tamiri zor olan bir suçtur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: