KUNDURADAKİ ALTINLAR


Rumeli’nde, Dalmaçya’da, Ermeni bir beyin yanında yamaklık eden 10-12 yaşlarında Joseph Maskoviç isminde bir çocuk, zemherinin en fırtınalı günlerinde, buzların üzerinde yalınayak, düşe kalka eve su taşımakta iken komşularından fakir ve dul bir kadıncağız bu hale üzülüp kocasından yadigar bir çift partal kundurayı çocuğun ayaklarına giydirmişti.

Aradan çok uzun yıllar geçti.

Bu arada Osmanlılar o yerleri fethetmiş; kadın da İslamiyet’le hidayet bulmuştu.

Günlerden bir gün, iyiden iyiye yaşlanmış olan kadıncağızın kapısı çalınıp önüne bir torba bırakıldı. Torbayı açan ihtiyar eller, vaktiyle kocasının olan o bir çift partal kunduraya dokununca birden bire takattan kesildi, kıpırdamaz oldu. Kadıncık, neden sonra baktı ki ayakkabıların her ikisinde içleri altın dolu. Yoksul hasırının üzerine dökülen altınları toplayayım derken keskin keskin gözleri küçük bir kağıt parçasına ilişti. Bu çeyrek saat kadar sonra kasaba imamının önünde, tek bir cümlelik pusulayı okutuyordu: “Anacığım! Buzdan donmuş çıplak ayaklarına bu kunduları giydirdiğin çocuk, sana borcunu ödemeye çalışıyor…”

Bu yazının, Koca Osmanlı Devletinin Kaptan-ı Deryası, Hanya Fatihi Silahtar Yusuf Paşa’nın divitinden döküldüğünü o gün hiç kimsecikler anlayamayacaktı. Ta ki Osmanlı arşivlerinde söz konusu altınların muhasebesini tutan belge ortaya çıkıncaya kadar.

Derleyen Sinan BENGİSU

 

 

Reklamlar

Hakkında Ayşegül Karayel
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: