İçimizden sevmeyelim..


Bir insanın bu dünyada sahip olabileceği en değerli varlığı çocuğudur. Günümüzde çocuğumuza yapabileceğimiz en değerli yatırım, onlara iyi bir eğitim olanağı sağlamaktır. Geçmişte ebeveynler, çocuklarını çok sevdikleri için ileride sıkıntıya düştüklerinde işlerine yarasın diye evler, arsalar vs gayrimenkuller miras bırakıyorlardı.

Bu mirası korumak ve çoğaltmak çoğu için ne yazık ki mümkün olmayabiliyordu. Zira çocuklarımıza sağlayabileceğimiz en önemli miras ‘eğitim’ olmalıdır. İyi bir eğitim almış ve kendine güvenen çocukların, istediğini elde edebileceğine inanıyorum.

Yetişkin bireyler her zaman her koşulda çocuklara sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmalıdır. Çocuklarımızdan beklenen; kendi kendine yeten, girişken, sorumluluk alan, soru soran ve araştıran, hakkını arayan, liderlik vasıflarına sahip, kendisi ve çevresi ile barışık bir birey  ve de yetebiliyorsa yardımda bulunabilecek olmasıdır.

Sevgimizi içimizde saklamayalım. Bazı anne ve babalar çocuklarına otoriteleri bozulacak endişesiyle sevgilerini göstermekten çekinirler. Oysa bir insanın her bakımdan zeki ve sağlıklı yetişmesinin en büyük rolü ve önemi ‘sevgi’dir.

İçimizden sevmek ya da şartlı sevmek diye bir tasarım yoktur. Sevgi karşılıksız verilmelidir. Yalnız, sevmek ve hoşgörülü olmak onların her yaptığını mazur görmemizi gerektirmez. Zira bu pek doğru bir davranış olmayacağı gibi olumsuz sonuçlarda ortaya çıkarabilmektedir.

Çocuklar, anne ve babalarını model alır, söylediklerinden çok yaptıklarıyla ilgilenirler. Kendi yapmadığımız davranışları onlara dayatmamız onlarda hırçınlık yaratacaktır.

Sevgisiz büyüyen çocuklarda her zaman güven eksikliği yaşanır. Eğer ki anne babalarınızdan bunu görmemiş iseniz, siz içinizdeki sevgiyi açığa çıkararak bunu büyütebilir ve mutlu olabilirsiniz.

Sağlıklı bireylerin yetişmesi için önce kendimizi eğitelim sonra çocuklarımızı..

Reklamlar

Hakkında Ayşegül Karayel
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: