PORSELEN MAKYAJ; CİLDİNİZİ BOZMADAN, DOĞAL GÜZELLİĞİNİZİN İFADESİ OLMALIDIR!


001-p-makyajSevgili dostlarım,
“İnsanı güzel yapan ruhudur” diye tanımladığımız güzellik, tartışılmaz olan güzelliktir. Bu bir gerçek olsa da, fiziki güzelliğe de ihtiyaç olduğu için binlerce güzellik salonları, kuaförler ve daha farklı meslek dalları oluşmuştur.
Her gün izlediğimiz dizi filmler, porselen makyaj sayesinde farklı kişilikler çikarıyor karşımıza. Severek izlediğimiz dizilerin kahramanlarını gerçek ortamda gördüğümüzde; şaşkınlık içerisine düşüyoruz ve bazen tanımakta zorluk çekiyoruz.
Güzelliğimizin daha farklı ve etkileyici olabilmesi için neler yapmamız gereklidir sorusunu sormak istemiyorum. Bu soruyu binlerce güzellik uzmanları her gün soruyor ve cevap arıyor. Yüksek laboratuarlarda yapılan deneyler sonunda ürettikleri güzellik malzemelerini, güzellik için hizmete sunuyorlar.
Bunlardan bir taneside “porselen makyaj”.
Studyo çalışmalarının vazgeçilmezi olan porselen makyaj, özel günlerimizinde olmazsa olmazları arasında yerini almıştır.
Akşam davetlerinde olduğu gibi, düğünlerimizi de etkileyen porselen makyaj nasıl yapılmalıdır ve hangi malzemeler seçilmelidir ki … güzellik; etkisini, cildimizi bozmadan göstersin?
Öncelikle: Porselen makyaj kalıcı olmalı ve terleyince de, akmadan istenildiği süre boyunca özelliğini korumalıdır.
Bunun için tabii ki yüksek lisans zorunlu değildir. Ne var ki… her işi erbabına bırakmak en doğru olanıdır. İşinin eğitimini almış bir personel, özellikle malzeme seçiminde bilgisini kullanarak, en iyi ve sağlıklı malzemeyi seçmekle sizlere yardımcı olabilecek en güvenebileceğiniz muhatabınızdır.
Sırası gelmişken; Bazı salonlarda, ”porselen makyaj yapılır” ifadesinin altındaki eğitim gerçekliliğini araştırdınız mı? Kullandıkları Güzellik malzemelerinin kalitesini sordunuz mu?
Alttaki yazıda “porselen makyaj hakkında çok özel derlediğim yazı makalesini okumanızı tavsiye ediyorum.
Saygı ve sevgilerimle…
—-
ADIM ADIM PORSELEN MAKYAJ
1) Öncelikle sağlıklı bir cilt görünmüne ihtiyacımız vardır.O yüzden ciltin ölü derilerinden arınmış, temizlenmiş ve nemlenmiş olması gereklidir.Cilt tipiminize göre temizleme sütü, yada temizleme jeli ile temizledikten sonra, cildinize uygun bir peling yardımı ile ciltdeki ölü derileriniz soymanız gereklidir. Yine cilt tipinize uygun bir tonikle cildin sıkılaşmasını sağladıktan sonra, cilde uygun bir nemlendiriciyle cildiniz sağlıklı bir gürünüme ve ihtiyacı olan bakıma kavuşmuş olur.Bu şekilde cildiniz makyaja hazır bir hale gelmiştir.Özellikle gelin makyajından bir hafta önce yapılan profosyenel bir bakım cildi daha canlı gösterdiği gibi, makyajın daha doğal ve daha kalıcılığını sağlayacaktır.
2) İkinci adım olarak porselen makyaj için ihtiyacınız olan şey, tüylerden arınmış pürüzsüz bir cilt.Yüzdeki bıyık ve kaşların alınmış olmaları yeterli olacakdır.
3) Cildin pürüzsüzce kapatılması,
a) KAPATICI (SUPRACOLOR)
Temizliyerek hazırladığınız cildinize kapatıcı uygulayarak işe başlanmalı.Bu işlem makyajın görünümünü ve kalıcılığını artıracaktır. Kapatıcı uygulamasından sonra, yoğon bir şekilde uygulanan transparat pudranın ardında; yüzde gereken bölgelere elimizde bulunan üç ayrı stick kapatıcı ile gerekli gölgelendirmeler yapılmalıdır. Yapacağınız bu uygulama sizin makyajınızın uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. kapatıcıyı seçerken tek dikkat edilmesi gereken husus kapatıcınızın bire bir teninizle örtüşmelidir.Yani kapatacağınız cildinizin dekoltenizden ve kulak kenarlarınızdan farklı bir renkte olmamalıdır.En ufak atlanmış bir bölge bırakmamalısınız.Fondeteniniz cildinizin 1-2 ton açık yada koyusu olmalıdır bunun dışına çıkmanız makyajınızın doğallığını alıp götürür.
b) CONCEALER(göz altı kapatıcısı)
Her cilt bebek gibi bir tene sahip değildir; bir çok kişide göz altı morlukları,göz altı torbaları ve cilt lekeleri vardır.
Göz çevresindeki renk farklılıklarını gizlemek, gözlerinizin daha canlı görünmesini sağlamak için Concealer… yani kapatıcılardan faydalanabilirsiniz. Concealer; yüzünüzdeki ifadeyi ve bakışlarınızı belirginleştirmek için de ideal malzemedir. Bu şelikde yüzünüzün ve göz çevrenizin gölge düşen yerlerini uygulayarak görünümü destekleyebilirsiniz.
C) PUDRA.
Porselen makyajda tercih edeceğiniz pudranın ışıltısız ve mat olması gereklidir.Mat ve yarı taransparan pudralar tercih edilmelidir.Bu durumda pudrayı hem bir sabitleyici hemde matlaştırıcı olarak kullandığımızdan makyajda asla vazegeçemiyeceğimiz bir üründür.Eğer hafif bir kapatıcılık istiyorsak pudranızı bir pudra yardımıyla yapmalısınız. Daha yoğun bir kapatıcılık için pudra pufuyla tomponlama yaparak yüzünüze pudrayı yedirin.Pudrayı uygularken tıpkı fondeten gibi boynunuza,dekoltenize,burun ve kulak kenarlarınıza asla uygulama yapmayı unutmayınız.
İyi kapatılmış ve tüm kusurları örtülmüş bir cilt porselen makyaj için amaçlanan en önemli adımdır.
GÖZ
Göz makayajına başlamadan önce sabitleyici primer kullanmak kullanacağınız farın rengini daha çok ortaya çıkaracaktır.Gözleri doğal tutmak makyajınızı daha çakici ve daha güzel hale getirecektir. Tabiki tercihe göre, gece makyajı ya da gelin makyajında renk şeçimi değişir; ancak gelin makyajındada pastel renkle yapılan göz makyajı daha duru bir görünüm kazandırıyor. Krem,vanilya ve uçuk pembe bu iş için ideal bir şeçim.Primer astardan sonra açık renkli farla astar geçilen gözlere, bir iki ton koyu farla gölgelendirme yapın.Gölgelendirme asıl gözlere anlamını kazandıran bir harekettir; göz üstü çukurlarına yapacağınız far hamleleri içeriden dıaşarıya göz bitimine kadar olmalıdır. Göz yapınıza göre kalem yada eyeliner kullanın,alt göz çevresine eğer iri gözlere sahipseniz içe,küçük gözlere sahipseniz dışa kaleminizi çekin.Buğulu gözlere sahip olmak istiyorsanız bir makyaj pamukçuğuyla yada far süngeriyle kaleminizi dağıtmanız yeterli olacaktır.
KİPRİKLER
Eğer kiprikleriniz zayıf yada kısa ise… isteğe bağlı olarak takma kiprik kullana bilrisniz. Ancak politikamız doğallık olduğunda doğallığın dışına çıkmadan,doğal görünümlü takma kiprikler ya da sadece gözün dış köşesine eklenen kısa kiprikler tercih edilmelidir.Takma kiprik kullanıldığı zaman rimeli sadece belirginleştirmek ve bütünleştirmek için az miktarda kullanılmalıdır.Takma kiprik tercihiniz olmazsa kiprik yapınıza göre bir rimelle kipriklerinizi tarayarak belirgin hale getirin.Asla pırıltılı rimeller tercih edilmez.
ALLIK
Allıkta tıpkı diğerleri gibi naturel renklerden tercih edilir. Toz pembe,nude,uçuk korel renk gibi renkler porselen makyajın vazgeçilmez renkleridir.Alllık uygulanırken asla kesin ve keskin hatlar olmasın, genellilkle dairesel hareketlerle yumuşak bir görünüm kazanın.
DUDAKLAR,
Dudaklar porselen makyajın son ve en önemli bir hamlesidir. Makyajımız da daha çok nude ve soft renkler kullandığımızda, rujunuzun rengini canlı ve belirgin seçmenizde hiçbir sakınca yoktur. Özellikle kırmızı, ya da pembe; bu makyajın vazgeçilmezlerindendir…diyor bu işin uzmanları…
Güzelliğiniz; ruhunuzun güzelliğiyle daimi kalması dileğiyle; sevgiyle kalın!…

Derleyen: Mehmet Sungur

Reklamlar

Hakkında Ayşegül Karayel
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: