İntibak Farkları Maaşlarda Fark Yarattı (!)


CALISMA VE SOSYAL GUVENLIK BAKANI CELIK, ELAZIG'DA

İntibak düzenlemesi kapsamında, 2000’den önce emekli olanların aylıklarında yapılacak güncelleme yaklaşık 1.9 milyon kişiyi etkileyecek. 2000’den önce emekli olanlar bu aydan itibaren, intibak kapsamında 10 ila 339 lira zam alacak.

Emekliler, SGK’nın internet sayfasında (www.sgk.gov.tr) dün devreye alınan ”İntibak Farkları” bağlantısından söz konusu rakamları TC kimlik nosuyla görüntüleyebilecek.

Yaklaşık iki senedir konuşulan ve toplu verileceği zannedilen, en düşük ve en yüksek maaş arasındaki dengeyi kurmaya yönelik alınan “intibak yasası” adı altında, 2000 yılından önce emekli olmuş hak sahiplerinin maaşlarına yansıtılacak oranlar belirlenmiş olup Ocak 2013´ten itibaren maaşlarıyla birlikte almaya başlayacaklardır.
Aldığı maaşıyla geçinemeyen emekli, ayrıca başka bir işte çalışmak zorunda bırakılmış, üstüne bu maaşından da ceza olarak kesintiye gidilmiştir.

Bu da yetmedi dul ve yetimleri, “İntibak Yasası”´ndan yararlanmaya uygun görmemişler. Öyle ya, ölen eşinden yada babasından 3/1 kesilerek aldıkları maaş nelerine yetmiyordu?

Adı üstünde “çevreye ve duruma uyma yasası (intibak)”, çağımıza ne kadar da uygun bir lakap bulunmuş.

Yıllarını, gençliklerini, geleceklerini hatta sağlıklarını emekli olma hayaliyle tüketmiş büyüklerimizin bir daha çalışacak ne güçleri vardır, ne de onlara kucak açacak işverenleri.

Emekliye layık göremediklerini milletvekili danışmanlarına 5400 TL olarak uygun görmüşlerdir.

Adalet bu olsa gerek…

 

Reklamlar

Hakkında Ayşegül Karayel
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

One Response to İntibak Farkları Maaşlarda Fark Yarattı (!)

  1. Günümüzde hukuk erk’inin ayaklar altına alındığı gerçeğini düşünürsek, adaleti bulmak zor olur. Mesele bununla da bitmiyor. Günümüzde asgari ücretle çalıştırılan insanlar, ülkemizin sadece sürünenleri değil; aynı zamanda yarının fakirler ordusudur.
    Selamlar, sevgiler…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: