İnternet bir aracıdır. Biz onu niye kullanıyoruz?


yan yana laptop

İnternet yıllar önce bilgisayarları birbirine elektronik olarak bağlamak, verileri daha kolay ve hızlı iletmek amacıyla geliştirilmişti. Şimdilerde onu -neti- çok farklı boyutlara taşımakta ve kullanmaktayız.

Günlük hayatımızda farklı düşüncelere hizmet eden bu elektronik ağın, insani boyutu yazık ki amacına farklı şekillerde hizmet etmektedir.

Öyle ki bazen kutuplarda sayılabilecek mesafedeki bir yakınınızla haberleşebilmekteyken, yanıbaşınızda duran, size her an yakın olan biriyle net üzerinden görüşmektesiniz. Öyle zamanlar olur ki reelde -gerçek yaşamda- görüşmeyi bırakır, buradan haberleşmenin kendimiz için daha iyi vede doğru olduğunu sanmaya başlarız.

Oysa ki elini tuttuğumuz, gözlerine bakarak konuştuğumuz, gerekse sarıldığımız insanları artık soyut olarak hayatımıza monte etmekteyiz. Artık telefonları bile kullanmaktan imtina eder hale gelmişiz. Halbuki telekomünikasyon firmaları insanların olabildiğince telefonda vakit geçirmeleri için ‘her yöne’ tarifeleri boşuna  geliştirmemişlerdir.

Hal böyleyken artık evde altın günlerimizi, bayram tebrikleşmelerimizi, hasta ziyaretlerimizi, kandillerimizi,  yemeyi içmeyi velhasıl aklınıza gelebilecek günlük yaşamdaki her olguyu artık aylık bir kotanın ücreti karşılığı az maliyetle sanalda doya doya yaşayabileceksiniz. Akrabalarınızın, arkadaşlarınızın, sevdiklerinizin sanaldan hatırını sormayı sakın ihmal etmeyelim. (!)

Eh artık en ücra köylere bile ‘megabitli’ gitmektedir. 🙂

Birbirimizin sesini duymaktan, yüzünü görmekten korkmayalım. O elinizden düşürmediğiniz bilgisayarınız -içerisinde oluşturduğunuz varolan ve varolmayan kişiler- sizi sarmalayamaz, hoş sesiyle teselli edemez, elinizi tutamaz, bir çorba bile yapamaz.

“Her ikisini de alın” diyor reklamda yıldızımız. Ona katılmamak ne mümkün. Bizi yaşamdan, değerlerimizden koparmayıp, duygu ve düşüncelerimizi pekiştirebiliyorsak, mağdurlarımıza yardım elimizi uzatmada kullanabiliyorsak..İşte o zaman biz biziz, gerçekte insanız diyebiliriz.

Serzenişimi ister duygusallığıma verin, isterseniz insanların çevresine olan vurdumduymazlığına..

Aynı kubbe altında hoş sedadan ibarettir muhabbet..;)

Reklamlar

Hakkında Ayşegül Karayel
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

3 Responses to İnternet bir aracıdır. Biz onu niye kullanıyoruz?

 1. Farkında olmadan refah çılgınlığının esaretine, hızla kendimizi teslim eden bir toplum ulyoruz. Gelişen iletişim teknolojisi bir yandan günümüzün vazgeçilmezleri olurken, diğer yandan bizleri yalnızlığa sürüklemektedir.
  Kabul etmeliyiz ki; bilgisayar ve onunla bağlantılı olan ne var sa, artık hayatımıza girmiştir ve onu hayatımızdan ve yaşam alanımızdan çikartmak şansımız yoktur.
  Yapılması gereken ise: Bu teknolojiyi kabullenmek ve onunla yaşamayı öğrenmek. Amacın dışında yapılan ve kullanılan her şey sakıncalı olduğunu çocuklarımıza öğretebilmek sorumluluğumuzun içerisindedir.
  Ben; 25 Yıldan beri bilgisayar kullanıyorum. Yazdım sildim, kırdım çöpe attım; hele 1980 yıllarda pencereden attığımı da biliyorum. Ama….evet; ama hiç bir zaman amacımın dışında kullanmadım…
  Sevgili Ayşegül, güzel bir konuyu ele almışsın, tebrik ederim.

  Selamlar, sevgiler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: