Evlilik Ülke Yönetmeye Benzer.


terazi-dovmesi-resimleri-ve-fotograflari-resim-12

“Bir aileyi idare etmek, bir devleti idare etmekten hiç de daha kolay değildir. “(Montaigne)

Evet ülke yönetmek kadar güçtür evlilik. Ama bir o kadar da zevklidir. Günümüzde pek çok kadın yada erkek evliliği tabiri caiz ise hapishane, alyansı ise kelepçe olarak görmektedirler.

Tam tersi düşünenlerin de olduğunu varsayarsak, kalplerindeki sevgiyi paylaşan, ömrünün kalanını her türlü zahmeti göze alarak aynı yolda yürüyen ve bu yolda ilerlerken aralarına yeni bireyleri –çocukları- de katıp, sahip oldukları değerleri aşılamaya gayret gösteren bilinçli, özverili çiftlerimizi de görmekteyiz.

Özgürlüğün kısıtlanması şeklinde algılanan evlilik kurumunun, bireye kattığı pek çok değer vardır oysa ki..

Acınızı, sevincinizi, düşüncelerinizi, hayallerinizi, geleceğe dair projelerinizi paylaşacağınız, sizi varlığınızda ve yokluğunuzda en iyi şekilde temsil edecek , yeri gelecek kendi anne babanızdan bile daha iyi düşünecek, merak edecek, çözüm bulacak ve hatalarınız neticesinde her defasında içindeki tükenmez sevdanın sayesinde yine affedecek bir eş.

Ejnebiler evlilik yeminini “varlıkta ve yoklukta, hastalıkta ve sağlıkta” diye ederek başlarlar.

Evliliği ülke yönetmeye benzetmiştim yukarıda. Benim ülke yönetimiyle ilgili her daim zikrettiğim bir deyim vardır, “balık baştan kokar”.

Ülkeleri yönetenler bozuk ise toplumda bozulur. Yok vatanına ve milletin refahına hizmet ediyorsa toplum müreffeh içindedir. Kendi menfaatlerini gözeten yöneticilerin sonu mutlaka hazin olmuştur. Adalet er geç kendileri içinde tecelli eder.

Evlilik çatısı altındaki odaları düzenlemeye başladığınızda, her birinin kullanım amacına  göre hareket etmeli, düşüncelerimizi ve duygularımızı karıştırmamalıyız..(!)

Çekirdeğine inmiş, özünü sükunetle muhafaza etmiş, adaleti önce kendinde tartıp sonra başkalarını kefeye koyan, yüreğiyle bakan gözlere sahip olmanız dileğiyle…

alacakaranlık

?????????????????

Hakkında Ayşegül Karayel ♻
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

2 Responses to Evlilik Ülke Yönetmeye Benzer.

  1. mhtbgcck says:

    Bence erkekler için aşktan geçen yol önce midesinden geçer, sonrası yönetmek için kolaylaşıyor zaten. belki birkaç yemek tarifine bakınabilirsiniz. http://lezzetim.net/

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: