Şişkin Egolar..


“Aile, kişinin sadece kendisi olduğu için sevildiği yer değil miydi?” diye soruyor Kemal Sayar.narsisizm

Yoksa aile , tüm mahremiyetimizle yaşadığımız, paylaştığımız kutsal bir mekan olmaktan çıkıyor mu?

Bir gün facebook’ta arkadaşımın duvarında yapılan paylaşımları okuyordum ki gözüme çarpan ve de çok doğru bulduğum bir yorum takıldı. “O çocuklar da bizim onlara sahip çıkmalıyız, sevgi, şefkat göstermeliyiz” diyordu yorumcu, diğeri de “ öncelikle kendi çocuklarımıza ihtiyacı olan sevgiyi ve ilgiyi vermeliyiz” diye ekliyordu.

Her fırsatta çevremdekilere dile getirdiğim acı bir konudur bu. Anne babanın evde yüzüne bile bakmaz, sorularına yanıt vermez iken , sokağa çıktığında gülücükler dağıtarak, ilgi (!) seline boğduğunu  çevreye kanıtlamak ister gibi davranması, ailenin birbirleriyle ne denli barışık olmadığının göstergesidir. Bu kutsal saydığımız yuvada bireyler birbirine ulaşılamayacak adacıklar meydana getiriyor yazık ki..

Narsisizm kültürü, bütün dünyayı kasıp kavururken ülkemiz topraklarına da sirayet etmekten geri durmamış, olanca hızıyla her katmana yayılmaktadır.

Narsisizmi tanımlarsak, kişinin kendisine tapması, dünyanın yalnızca kendisinin etrafında döndüğünü sanmasıdır. Sigmund Freud Narsiszmi ‘dış dünyadan soyutlanan libidonun egoya yönlendirilmesi’ şeklinde açıklamış.

Buna örnek vermek gerekirse bir bebeğin dünyayla iletişim kurmasında yarattığı durum , ihtiyaçlarının öncelikli olması –acıkması, susaması, üşümesi, oynamak istemesi, ağlaması- onun için yaşamsal tek gerçektir.

Bebek büyüdükçe dünya ile teması artar ve ihtiyaçlarına göre şartlara uyum sağlamaya çalışır. ‘Ben’ olgusu kimisi için nesnelere karşılık bulmuşken, kimisinin libidosu narsisist kalır.

Aşırı olmamakla ve de bilinçli olmakla beraber narsisist duygusu kimi durumlarda yaşam için gereklidir. Ama makul oranlarda değilse, kişide ruh bozuklukları –nevroz, paranoya, psikoz- meydana gelmektedir.

Prof.Sayar ; “Sadece kendisi için yaşayan, kafalarındaki küçük hesaplar engellendiğinde, itiraz sahiplerini şiddet kullanarak yola getirmek isteyen sapkın ruhlar. Şiddet uygulayanların özsaygılarının düşük ve şiddeti uygulamakla güçlü hissettikleri önermesi, artık psikolojinin tozlu raflarına terk edilmiştir. Saldırgan insanlar, özsaygıları yüksek, kendilerini fazlasıyla beğenen kişilerdir. Size sizin zannettiğiniz kadar mükemmel olmadığınızı söyleyene yumruğu indiriyorsunuz. “

Yüksek özgüvene sahip insanlar hayatta daha çok ego tehdidi algılar. Kendilerini olduklarından değerli gören kişiler, bu duruma tehdit olarak gördüğü her durumda saldırganlaşabilir.

Yine örnek verirsek, Roma Sezarları, Firavunlar, diktatörler, teröristler gibi güçlü kişilerde bulunan bu –narsisist- özellik , kendilerini evrenin hakimi hatta Tanrısı olarak görmektedirler. Güçlerini ve çevresini kaybetmeleri iktidar kaygısı onları şiddete yönlendirir. Başkalarına saygı göstermeyen, yalnız kendi düşüncelerine önem veren , etrafında olan her şeyin kendisine hizmet etmesi gerektiği düşüncesi ağır bir psikolojik hastalığın nedenidir.

Birbirine yabancılaşan, ruhsuz ve empatiden yoksun bireyler haline gelmemiz, iktidar ve güç tutkunlarının zalim amaçların eseridir. Her şeyin maddeye indirgendiği, nerden gelirse gelsin belli olmayan maddi güce göre itibar görülen bir ülkede, aile bireylerinin birbirinden ve çevremizden korkmak sıradan bir maliyet olmaktan çıkıyor.

Hayatın kutsal olmadığı bir yerde kit vicdanlar sadece kendi çıkarları ve kendi zümreleri için yaşamayı yeğliyor. Zalimlik kültüründe ‘ya ölecek, ya da öldüreceksin’ seçeneğinden başka bir alternatifin olmayışı ne hazin bir gerçektir.

“Türkiye bir değer buhranı yaşıyor. İnsan öldürmek, cana kıymak bu yüzden kolaylaşıyor. Bu ülkeye ekonomik reform kadar sosyal reform projeleri de gerek” diyen Sayar ekliyor; “hayatın kutsiyetini fark ettirecek bir eğitim müfredatı, insana umut ve sıcaklık veren tv dizileri, halkına ve birbirlerine saygılı liderler gerek.”

Pişmanlığın ateşinin bizi, bu güzel vatanı yakmaması dileklerimle…

Reklamlar

Hakkında Ayşegül Karayel
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: