4 Aralık : Dünya Madenciler Gününüzü Kutlarım.


MADENCİLER

Bir Zonguldak’lı olarak madenci dendiğinde aklıma ilk kendi memleketim gelir.  Bu vesileyle başta Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri  (TTK)’nin  tüm madencilerinin bu anlamlı gününü en içten duygularımla kutluyorum.

Biz faniler öldükten sonra, onlar ise yaşarken toprağın metrelerce altında ekmek ve yaşam mücadelesi vermektedirler.  Yeryüzünün metrelerce altına gerek korkarak, gerekse cesurca görevlerini ifa etmek için inmekteler.

Öyle ki, çoğu korktuğundan habersiz evine götüreceği ekmeğin heyecanı ve çaresizliğiyle dalmaktalar deniz misali toprağa..Yüzlerine ve ellerine bulaşan toprağın karasının hangi yüzde bu kadar ışıldadığını gördünüz?

Söylenecek pek çok söz ve anlatılacak nice hikayeler vardır yerin dibinde.  Bu hikayelerin yazık ki çoğu acılarla, hüzünlerle doludur.  Gerekli önlemlerin alınmayışı, yetkililerin ihmalkarlıkları ve vurdumduymazlığı, insana insan olarak verilmesi  gereken değerin hiçe sayılması aklıma gelen ilk tespitlerim olmuştur.

Çoğumuz yaşarken ölümle burun buruna gelebiliriz, kimi mesleklerin bu tehlikesi her daim mevcuttur. Ama her gün yukarı dönmeyecek gibi dua ederek aşağı  inen kaç meslek grubu vardır.

Her mesleğe, ekmeği için helal yollardan kazanmaya çalışana sonsuz saygım vardır.

4 Aralık’ın tarihçesine kısaca bir göz atalım isterseniz:

“ Efsaneye göre; 4 Aralık tarihi, Roma İmparatorluğu döneminde, Milattan Sonra 230’lu yıllarda babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara’ya adanmıştır. Madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’nın aynı zamanda İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır. 4 Aralık tarihi önce Anadolu’da daha sonra Avrupa ve tüm dünyada ‘Dünya Madenciler Günü’ olarak kutlanmaya başlanmıştır.”

“18. asır sonlarında sanayi dallarının duyduğu ihtiyacı karşılamak amacıyla yurt içinde bulunmayan taşkömürünün ithali yoluna gidilmiştir. Özellikle donanma, devrin teknolojik gelişmesine ayak uydurmaya çalışırken; Tophane, Darphane ve Tersanede taşkömürünün talebini arttırmış Hazinenin ödemelerde çektiği zorluklar yanında ithalin gerektirdiği mali külfetler hızla yükselmiş, nihayetinde karşılanamaz olmuştur. Bu durum karşısında “Tersane Ümaresi” tarafından ihtiyacın yurtiçinde yapılacak araştırmalar sonucu bulunacak kömür kaynakları ile giderilebileceği düşünülmüş ve faaliyete geçilmiştir. Devletin bütün kademelerine konu ile ilgili yazı ve taşkömürü örnekleri gönderilmek suretiyle bu gibi taşlardan buldukları takdirde İhsan-ı Şahaneye mahzar olacakları bildirilmiştir.

8 Kasım 1829 günü Bahriye erlerinden Uzun Mehmet tarafından Kdz. Ereğlisi Köse ağzı Değirmeni Viran deresi boyunda taşkömürü mostrasının bulunması sonucunda devrin Padişahı II. Mahmut tarafından 5.000 kuruş mükafat ve 600 kuruş aylık ile ödüllendirilmiştir. Bu keşif bu günkü kömür işletmeciliğinin temelini oluşturmaktadır.”

Onlar yalnızca evlerine ekmek götürmenin telaşı yanında , ülkemizde 17 Ağustos 1999 depreminde yaşanan doğal felakette de hünerlerini göstererek , onlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha ispatlamış oldular.

SİZ MADENCİ HEMŞEHRİLERİM DUALARIM SİZLERLE..            madenZONG.MADEN OCA

Hakkında Ayşegül Karayel ♻
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

One Response to 4 Aralık : Dünya Madenciler Gününüzü Kutlarım.

  1. zeynep karayel says:

    Tek kelimeyle muhteşem tasvir edilmiş bir yazı Ayşegül’cüm. Dünya Madenciler Gününü bende kutlarım.
    Selamlar

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: