YAŞAM MİMARLARIMIZ ÖĞRETMENLERİMİZ


Hiçbir şey kendi kendisinin nedeni olamaz. Çünkü, nedenin kendisi, oluşandan öncedir.”  “Erdemlerin en büyüğü bilimdir.”
El FARABİ ( 870-950) Ortaçağda bilim ve dini en güzel şekilde birleştirmiş ve geliştirmiş eşsiz Türk bilim insanı.
“Terbiyedir ki bir milleti hür müstakil, şanlı, ali bir heyet-i içtimaiye halinde yaşatır veya bir milleti esaret ve sefalete terk eder.”
ATATÜRK (Cumhuriyetimizin ve Medeniyetin Kurucusu)

 

2018 KOCASİNAN ÖĞRETMENLER.jpg

BAHÇELİEVLER KOCASİNAN LİSESİ ÖĞRETMENLERİ

 

Eğitim’, toplumların ve bireylerin her alanda gelişmesi için gerekli yegane yaşam unsurudur. İlkçağ ve Ortaçağ’larda devletler, din bilgileriyle yönetilir ve eğitilirdi. Dine dayalı eğitim sistemi makbul ve hakimdi. Ve bu doğrultuda din alimleri, ulemalar ve bunların içinden devlet adamları yetişirdi.

Zamanın ihtiyaç duyduğu gereksinim ve gelişmek için insan eğitim çerçevesinde yenilikçi fikirler, teknikler geliştirmekle beraber, insan hayal gücü, sürekli daha iyiye kavuşmak için fikirler üretmiş, deneyler yapagelmiştir.

Ortaçağ’da eğitim daha çok nüfuzlu, asil ve devlet yönetiminde bulunacak kişilerin tasarrufundayken, bunun toplumun geneline –okur yazarlığın- yayılması için gerekli adımlar yazık ki gecikmeli olmuştur. Türk toplumunun bilim ve ilimde ilerlemeyi sürdürememesi, şu an ki içinde bulunduğumuz vasatlığı doğurmuştur.

Türkler her alanda öncü, pek çok alim ve bilim insanı yetiştirmesine rağmen, bunu toplum geneline yaygınlaştıramaması ve geliştirememesi, beraberinde pek çok kültürel ve ekonomik sorunları açığa çıkarmıştır. İlk Türk üniversitesi II.Abdülhamit zamanında İstanbul Darülfununu (1900) kurulmuş olup, ilerleyen zamana ayak uyduramaması nedeniyle 1933 yılında kaldırılıp, Atatürk’ün çağa uygun modeli olan İstanbul Üniversitesi kurulmuştur.

Dünyanın en güzel ve anlaşılır dillerinden biri olan Türkçe ile modernleşme her alanda hayatı kolaylaştırmıştır. Yazık ki, dilimizin kıymeti bilinmemekle beraber, kasıtlı yozlaştırılmaya ve dahi yok edilmeye çalışılmaktadır.

“Öğretmenler! Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacaksınız. Ben ve bütün arkadaşlarım sarsılmaz bir inançla sizi izleyeceğiz. Sizin karşılaştığınız her engeli kıracağız.” (22 Ekim 1922 Bursa) Atatürk’ün bu sözleri eğitime ne denli önem verdiğini göstermekte değil mi!

Hala günümüzde ortaçağ zihniyetiyle hareket eden, çocuklarımızın, özellikle de kızlarımızın eğitim almasına engel olan ebeveynler mevcut. Dünyadan bir haber büyüyerek yaşamalarını isteyenler, bencil ve bağnaz zihniyetin artık varlığını yitirmesi elzemdir.

Evvelden beri hep şuna inanmış ve benimsemişimdir. İnsan önce kendi içinde eğilmeli, bükülmeli ve görgüyle şekillenmelidir. Bazı nadide özelliklerin örneğin ‘fazilet, erdem’ oluşması için gerçekten istemeli ve  bu yönde çabalamalıyız. Hoşgörü ve merhamet bizim en güzel inançlarımız ve ilkelerimizdendir.

Bu bağlamda ailemizle başlayan eğitim , öğretmenlerimizle yaşam boyu sürmekte ve gelişmektedir. Ben yeniden dünyaya gelseydim, hiç tereddütsüz öğretmenlik yada bilim insanı olmayı seçerdim. Her ikisi de, ALLAH’ın (cc)  emir ve işaret ettiği Alak Süresi 1.ayetindeki gibi ‘Yaratan Rabbinin adıyla OKU’ sözlerini en güzel yansıtan ve yaşatan örneklerdir.

Bu vesileyle bizi yaşam boyu bırakmayan, sevgisi, merhameti, ilim cevheriyle harmanlayan yegane ÖĞRETMENLERİMİZİ en kalbi duygularla selamlıyor, ahirete intikal eden kıymetli ÖĞRETMENLERİMİZİ de rahmet ve minnetle anıyorum. 

 

 

 

Hakkında Ayşegül Karayel ♻
Yaşamla ilgili bilgi ve deneyimlerime bu sahada devam etmekteyim. Beni takip etmeye devam ediniz , çünkü ben sizi daima takip ediyor olacağım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: