Mimar Sinan; Koca Sinan

1490 Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğduğu tahmin edilmektedir. Sinan, 1512’de Kayseri’den İstanbul’a devşirme oğlanı olarak geldi ve Enderun’da eğitim gördü. Mesleğine dülgerlikle başlayan Sinan, önce ordu mimarı oldu.

Mimar olarak Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine katıldı. 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad Seferine Yeniçeri olarak katıldı. 1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın İran –Bağdat-[1] Seferi sırasında Van Gölü’nde karşı sahile gitmek için iki haftada üç adet kadırga yapıp donatarak büyük saygınlık kazandı.

İran seferinden dönüşte verilen Hasekilik rütbesiyle 1537 Korfu, Pulya ve 1538 Moldavya seferlerine katıldı. 1538’de 48 yaşında imparatorluğun Hassa baş mimarı oldu. Mimar Sinan’ın Mimarbaşılığa getirilmeden önce yaptığı üç eser dikkat çekicidir: Halep’te Husreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesi,. Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri olan Haseki Külliyesi, devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır.

İrili ufaklı 300’den eser yaparak “Koca” lakabını kazandı. Bu eserler arasında 81 cami, 50 mescit, 55 medrese, 7 su kemeri, 8 köprü, 27 saray, 18 kervansaray, 6 hastane, 31 hamam, 26 türbe vardır.

Cami, medrese, sübyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşmeden oluşan külliyede cami, diğer kısımlardan tamamen ayrıdır.

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, onun sanatının gelişmesini gösteren basamaklardır. Bunların ilki İstanbul’daki Şehzade Cami ve külliyesidir. Dört yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe tarzında inşa edilen Şehzade Cami, daha sonra yapılan bütün camilere örnek teşkil etmiştir.

Süleymaniye Cami, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Kendi tabiriyle kalfalık döneminde 1550-1557 yılları arasında yapılmıştır. Mustafa Sait Çelebi “Tezkeret-ül Ebniye” adlı Mimar Sinan’ın yaptığı binalarla ilgili kitabında Şehzade Camiinin çıraklık, Süleymaniye’yi kalfalık, Selimiye’yi ustalık çağında yaptığını yazar.

Mimar Sinan’ın en büyük eseri ise sensen yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” diye takdim ettiği, Edirne’deki Selimiye Cami’dir. (1575)

Eserlerinin bir kısmı İstanbul’dadır. 1588 İstanbul’da vefat eden Mimar Sinan, Süleymaniye Cami’nin yanında kendi yaptığı sade türbeye gömüldü.


[1]  Bazı kaynaklarda Bağdat Seferi olarak ta geçmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: